Ko mēs varam mācīties no seriāla Mr.Robot?

Mr.Robot ir viens no populārākajiem seriāliem šobrīd, kas ļauj ielūkoties psihiski nelīdzsvarotā ģēnija Elitota Aldersona prātā, kuru attēlo, nu jau slavenais aktieris, Ramijs Maleks. Seriāls ir izpelnījies tik lielu skatītāju cieņu, ne vien Ramija Maleka aktiermākslas dēļ, bet arī pateicoties intriģējošajam sižetam un tik ļoti aktuālajai tēmai – kibernoziegumiem.

Mr.Robot ne būt nav ne pirmais ne vienīgais seriāls par hekeriem un kibernoziegumiem. Tā ir visai izplatīta tēma gan Holivudā, gan visur citur, taču Mr.Robot ir visnotaļ atšķirīgs seriāls, galvenokārt tā patiesuma un reālistiskuma dēļ. Tajā netiek lietoti neeksistējošu programmu nosaukumi un termini, ko neviens nesaprot, lai tikai padarītu seriālu intriģējošāku un lån penge. Tieši pretēji, seriāls ir veidots tā, lai tas ikvienam būtu saprotams un liktu cilvēkiem aizdomāties, ka tas viss notiek arī reālajā dzīvē. Ramijs Maleks pat mācījās īpašas datorprasmes, lai padarītu seriālu pēc iespējas reālistiskāku. Mr.Robot ir kā ieskats hakeru ikdienā, kas pavēsta visai pasaulei par briesmām, ar kurām var nākties saskarties, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. No šī seriāla mēs ļoti daudz, ko varam mācīties.

Piemēram, vai esat novērojuši kā Eliots vienmēr pārmeklē sociālos tīklus, pirms saviem kiberuzbrukumiem? Viņš izpēta cilvēku profilus sociālajos tīklos, lai tiktu tiem tuvāk un saprastu, kādas paroles viņi varētu izmantot un kādu informāciju vēl viņš varētu izmantot savu mērķu sasniegšanai? No vienas puses, daudzi teiks, ka tas ir tikai seriāls un Eliota spējas izprast cilvēkus un izanalizēt viņu paroles pēc sociālajiem tīkliem ir krietni vien pārspīlētas, taču tā nav. Arī reālajā dzīvē ir tādi ģēniji kā Eliots un viņa hakeru komanda, kas var izmatot jūsu izpausto informāciju pret jums, tāpēc, vajadzētu apdomāt, kādu informāciju mēs par sevi izpaužam virtuālajā vidē.

Vēl, Eliots vairumu savu kiberuzbrukumu ir spējīgs veikt tieši tāpēc, ka viņa upuri izmanto pārāk vājas paroles. Seriālā vairums Eliota upuri izmanto paroles, ko ir viegli iegaumēt un kuras ir ļoti personiskas, kā, piemēram, tuvinieku vārdi, dzimšanas dati utt. Arī dzīvē cilvēki bieži vien izmanto tādu pašu taktiku, paroļu izvēlē, līdz ar to, ģēnijiem, kā Mr.Robot Eliotam, uzlauzt kāda kontu vai izdarīt citus kibernoziegumus ir tīrais nieks. Lai pasargātu sevi no hakeriem, noteikti ir jāpiedomā pie paroļu drošības.

Vēl Eliots no Mr.Robot izmanto sociālo inženieriju, lai piekļūtu saviem upuriem. Tā ir psiholoģiskā manipulēšana ar saviem upuriem, kas tik veiksmīgi tiek apspēlēta seriālā. Tiem, kas ir skatījušies seriālu noteikti ir skaidrs par ko iet runa, taču Mr.Robot ir attēlota vien neliela daļa no tā visa. Cilvēkiem vairāk vajadzētu interesēties par to, kā darbojas šādas shēmas un kā izvairīties no tām.

Seriāla cienītāji noteikti atceras arī hakeri (lån penge trods rki), kurš, izliekoties par hip-hop mākslinieku, dalīja visiem savus CD, kas pēc tam izrādījās inficēti ar datorvīrusiem. Vēlāk viņš izmantoja savu upuru web kameras, lai novērotu viņus un ieguva informāciju, ko pēc tam izmantoja šantāžai. Šī ir vēl viena mācība – nekad neizmantojiet CD, zibatmiņas vai jebkādas citas informāciju nesošas ierīces, par kuru izcelsmi neesat pārliecināti. Tās var būt inficētas un radīt nopietnas problēmas gan jums gan jūsu datoram.

Patiesībā, no seriāla Mr.Robot mēs varam mācīties ļoti daudz. Tiesa, ka tas ir tikai seriāls un notikumi tajā ir izdomāti. Tāpat Eliota atveidotājs, Ramijs Maleks īstajā dzīvē ar datoriem ir uz Jūs, taču tas nemaina faktu, ka seriāls ir veidots ļoti reālistisks un sms lån, līdz ar to, tā skatīšanās var palīdzēt atvērt acis un saprast, cik virtuālā pasaule ir nedroša un biedējoša.