Mr Robot piedāvā tumšu ieskatu nelīdzsvarotā ģēnija prātā

Lai arī 2015. gada vasara neizcēlās ar lielu skaitu seriālu, kurus televīzijas kritiķi vienbalsīgi ieteiktu noskatīties visiem šā žanra cienītājiem, Mr Robot sevi pieteica kā sava izlaiduma izcilnieks, pārsteidzot ar savu saistošo un dinamisku sižetu. Ramijs Maleks spēlē seriāla galveno tēlu – Eliotu Andersonu, sporta jaku kapucēs slēpjošos, garīgu traucējumu nomocīto, ģeniālo antivaroni ar izteiktu vajadzību ieviest pasaulē taisnīgumu. Nav slikti, ja Eliotam, šā krusta gājiena laikā, nākas uzlauzt kāda datora aizsardzības sistēmas, it īpaši, ja runa ir par sliktajiem puišiem kā bērnu pornogrāfijas izplatītājiem, pret savām partnerēm vardarbīgiem vīriešiem un it īpaši – baņķieriem, kas viņa skatījumā, ir vislielākie sabiedrības kaitēkļi.

Gaumīgais seriāls, ar tam raksturīgajiem vizuālajiem efektiem un lipīgo skaņu celiņu, kā arī empātiskajiem antivaroņiem, liek kritiķiem vilkt paralēles ar tādām televīzijas žanra klasiskām kā Braking Bad un Dexter. Tomēr sērijveida slepkavu vai metamfetamīna industrijas darboņu vietā, konfrontētas tiek ikdienišķas realitātes, piemēram neremdināmo korporāciju skaudību pēc naudas, kiberterorismu un to kā mūsdienu informācijas aprites tehnoloģijas padara mūs visus ļoti, ļoti ievainojamus. Eliots ir digitālā laikmeta Valters Vaits.

Mr Robot, tiekot demonstrētam Amazon Prime tiešsaistes straumēšanas vietnē, seko līdzi pēdējo gadu ASV televīzijas šovu fenomenam, pateicoties, interneta vietņu spējai producēt un izlaist pašu ražotu saturu, kas netiek pakļauts skrupulozajai dienas laika ētera cenzūrai, klajā tiek laisti visai tumši un drūmi seriāli. Intervijā ar vanityfair.com pats Maleks komentēja šo industrijas ievirzi: Skatītāji ir tiešām pārsteigti, ka ASV tiek izlaists tik tumšs seriāls kā mūsējais. Ja mums izdodas intriģēt skatītājus, es par to tikai priecājos, un domāju, ka šāds piegājiens, izlaist spēcīgu un unikālu seriālu, kas mazliet šokē industriju, ir pareizs.

Daļu šīs tumsas seriālā ienes Kristiāna Sleitera atainotais varonis – Misters Robots. Seriāla fani netiek gudri, piepildot neskaitāmus interneta ziņu dēļus, diskutējot par to, vai šis, ar Kristiāna Sleitera šķelmīgo harizmu apveltītais, noslēpumainais tēls ir reāla persona, vai arī paša Eliota nomocītā prāta auglis. Līdz ar to, ka pašam Eliotam nav viegli atšķirt realitāti no savas iztēles produktiem, skatītājiem šis jautājums ir jāšķetina kopā ar jauno hakeri. Iespējams, ka, caur Mistera Robota tēlu, seriāla autori velk tumšu paralēli ar kino klasikas Fight Club Breda Pita spēlēto Taileru Durdenu. Tomēr, lai arī kāda nebūtu atbilde uz šo jautājumu, skaidrs, ka Eliota cīņa ar saviem mentālajiem dēmoniem ir viens no seriāla dziļākajiem notikumiem, kas, visdrīzākais, tiks risināts vairāku sezonu garumā, tādēļ ziņkārīgajiem Reddit lietotājiem nāksies apbruņoties ar pacietību, gaidot atbildes uz savām teorijām.

Vēl viens mēdijs, caur kuru mēs tiekam iepazīstināti ar Eliota satraukto un drēgno prātu ir viņa tiešā skatītāja uzrunāšana, vēršoties nevis pret citiem seriāla tēliem, bet, cauri kameras objektīvam, skatoties tieši dīvānos sēdošo seriāla piekritēju acīs, vai arī, pēc citas interpretācijas, Eliots uzrunā kādu viņa galvā radītu tēlu – savdabīgu iedomātu draugu. Intervijā Vanityfair.com Ramijs Maleks atzīstas kā tieši šī komunikācija ar skatītāju noris no tehniskās puses: Tas tiek veikts ar, spiegu rīkiem līdzīgu, ausī bāžamu ierīci. Šajā ierīcē Eliota tekstu Ramijam priekšā lasa Sāra, kāda jauna dāma. Ramijs esot saticis viņu producēšanas departamentā, kur viņas patīkamais balss tembrs esot uzreiz piesaistījis jaunā aktiera uzmanību.